Kiedy pierwsze kolczyki?

 Kolczyki srebrne stanowią nieodłączny element ozdobny kobiet. Są przez nie uwielbiane, gdyż świetnie podkreślają styl, rozjaśniają, dodają kobiecości (zwłaszcza te długie wiszące kolczyki), ale mogą też dodawać powagi, elegancji czy nieco zwariowanego looku. Wszystko zależy od tego, jaki efekt kobieta chce osiągnąć. Ale tematem nierozerwalnie związanym z kobietami, a raczej dziewczynkami i kolczykami jest kwestia przebijania uszu. Wzbudza on kontrowersje, porusza żywe dyskusje, a tak naprawdę wiele zależy tu od podejścia rodziców do tematu. I to im powinno się zostawić decyzję, bez aluzji, nacisków czy sarkazmu ze jakiejkolwiek strony.

A rodzice mają naprawdę różne podejścia. Jedni, niezależnie od wszystkiego, deklarują, że dziecko będzie miało przebite uszy, gdy samo tego zechce. Mówimy tu o wieku dziewięciu, może dziesięciu lat, gdy dziewczynki wchodzą w etap uważniejszego doboru swoich stylizacji, dbania o siebie i chęci podobania się płci przeciwnej. Wtedy też pojawić się może zazdrość, że koleżanki mają fajne kolczyki i córka zapragnie również przebić uszy. I tu wystąpi kolejny podział na rodziców, którzy zgodzą się na to i po kilku dniach pierwsze prawdziwe kolczyki srebrne rozbłysną w uszach i na takich, którzy kategorycznie powiedzą „nie”, przerzucając decyzje na czas, gdy dziecko będzie już dorosłe i świadome swoich wyborów.

Oczywiście, są też tacy rodzice, którzy decydują się na przebicie uszu dziewczynkom w ciągu pierwszego roku, czy pierwszych dwóch lat, ich życia, wychodząc z założenia, że tak małe dziecko nie będzie pamiętało bólu i ominie ich w przyszłości problem w postaci „bo koleżanki mają, a ja nie i też chcę mieć”.

 

Każde z tych podejść ma swoje wady, jak i zalety. Aczkolwiek, nie oceniając nikogo należy wskazać, że każdy rodzic najlepiej zna swoje dziecko, jego odporność, wytrzymałość na ból i sam, kierując się intuicją i przede wszystkim dobrem dziecka, potrafi zdecydować i wybrać odpowiedni moment na to, kiedy pierwsze kolczyki srebrne pojawią się w uszkach ukochanej córeczki.

 

Script logo